0

کتاب رسوب‌شناسی

Sedimentology

رسوب شناسی

پیشگفتار کتاب:

رسوب شناسی یکی از رشته‌های علوم زمین است که کاربرد زیادی در مسائل اکتشاف مواد هیدروکربوری (نفت، گاز و زغال) و نیز استخراج این مواد دارد. همچنین کاربرد این رشته در رابطه با مطالعات هیدرولوژیکی، اکتشاف کانی‌های فلزی نظیر سرب و روی، که فرم جانشینی در سنگ آهک یافت می‌شود، سدسازی و غیره از اهمیت خاصی برخوردار است. این کتاب بر این اساس تدوین گردیده و امید است که بتواند مورد استفاده دانشجویان و سایر علاقه‌مندان قرار گیرد.

مطالب کتاب از نظر محتوا به دو قسمت مبانی و محیط‌های رسوبی تقسیم گردیده است. در شش فصل اول در مورد ذرات تشکیل دهنده رسوبات، چگونگی تشکیل آن‌ها، ساختمان‌های رسوبی، تبدیل رسوبات به سنگ و نامگذاری سنگ‌های رسوبی اشاره شده است. در قسمت دوم، بیشتر محیط‌های رسوبی و رخساره‌های تشکیل شده در این محیط‌ها و اختصاصات لازم برای تشخیص آن‌ها مورد بحث قرار گرفته است. ضمنا در قسمت دوم کتاب سعی شده است که بیشتر تغییرات رخساره‌ای در توالی‌های عمودی و جانبی در محیط‌های مختلف به شکل دیاگرام‌هایی ارائه شود تا مفهوم موضوع برای خواننده واضح‌تر گردد.

در اینجا لازم است که از همکار گرامی آقای مهندس محمدحسین آدابی که ویراستاری این کتاب را تقبل نموده‌اند، صمیمانه سپاسگزاری نمایم. همچنین از خانم اکرم ضیایی که در تایپ این کتاب کوشش فراوانی کرده‌اند تشکر کنم. بر خود لازم می‌دانم که از مسئولین چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی که در چاپ این اثر کمال مساعدت را داشته‌اند تشکر نمایم.

به امید این که همه دانش‌پژوهان و صاحبنظران بر این جانب منت گذارند و نظرات و پیشنهادات اصلاحی خود را ارائه کنند تا اگر توفیق تجدید چاپ دست دهد بتوان از نظرات سودمند ایشان استفاده کرد.

 

دکتر رضا موسوی حرمی – مشهد – بهمن 1365

نظرات

0 نظر در مورد معرفی کتاب رسوب شناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 + 6 =

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.